AJURVÉDA

Ajurvéda je náuka o dlhovekosti, o dlhom, šťastnom a zdravom živote. Pochopenie jej princípov a ich využitie v každodennom živote je pre mnohých ľudí cestou, ako sa vrátiť ku svojej prirodzenosti, je šancou žiť naplnený život. 

Ajurvéda je starobylý liečebný systém pochádzajúci z indického subkontinentu. Etymologicky sa odvodzuje z dvoch sanskritských slov: “ájur”/”ájus” = život a “véda” = veda, znalosť, náuka. Ajurvéda je tak náukou o živote.

Ponúkame pod Tatrami služby v oblasti ajurvédy: osobné kozultácie a poradenstvo, prednášky o ajurvéde, ajurvédske masáže a využitie aromaterapie v súvislosti s ajurvédou. 

AJURVÉDA -STAROBYlÝ liečebný systém

Zoznámte sa s ajurvédou

Prednášky o ajurvéde

Vediem prednášky o základných princípoch ajurvédy, ale aj nadstavbové semináre týkajúce sa ajurvédskych očistných techník, či ajurvédy zameranej na ženy, matky a deti. Tieto prednášky vediem v rôznych mestách na Slovensku i v Čechách.

Aktuálne pripravované prednášky nájdete v sekcii “Kurzy a akcie”.

Výživové poradenstvo

Poradenstvo je určené tým z vás, ktorí chcú na základe svojej telesno-duševnej konštitúcie, ako ju poznáme z ajurvédy, nastaviť vhodný jedálniček a zmeniť celkovú životosprávu, aby sa ste sa mohli tešiť zo zdravého a naplneného života.

Zaujíma vás, ako takéto poradenstvo prebieha?

Ajurvédska masáž

Ajurvédska masáž je hlboko relaxačná celotelová olejová masáž teplým kvalitným sezamovým olejom s pridanými olejmi terapeutickej triedy, ktoré sú vhodné na kĺby a kosti. Vďaka nim je posilnený výsledný relaxačný a blahodárny účinok na telo. Aby som vám mohla ponúknuť takýto typ masáže, absolvovala som už v minulosti okrem trojročnej Školy ajurvédy aj certifikované kurzy zamerané na Ajurvédsku masáž, Indickú masáž a Kurz marmovej terapie v Čechách a Kurz ájurvédskych terapií v Indii.

Masáž trvá 90 min, jej cena je 42 eur.

Ajurvédske varenie a recepty

Mnohí žijú v mylnom predsvedčení, že “ajurvédska kuchyňa” rovná sa “indická kuchyňa”. Nie je to tak. V jedlách, ktoré sú pripravované podľa ajurvédskych princípov, často využívame rôzne exotické a indické prísady, najmä korenia. Ajurvédske pokrmy však môžu byť aj z lokálnych surovín.  Tajomstvom ajurvédskeho varenia je poznanie kvalít jednotlivých surovín (napríklad, či zahrievajú alebo ochladzujú, ich účinok po strávení a pod.) a predovšetkým poznanie, pre aký typ človeka jedlo pripravujeme. 

Súčasťou môjho výživového poradenstva sú tiež recepty pripravené priamo pre Váš dóšický typ.

Ajurvéda nie je filozofia ani náboženstvo. Nepatrí určitému národu, rase, farbe pleti. Neprislúcha ani žiadnemu klimatickému pásmu. Patrí všetkým ľuďom všetkých národov. To je presvedčenie môjho učiteľa Pavla Hlôšku a v tomto duchu vychovával i nás, jeho žiakov, absolventov Školy ájurvédské medicíny. Naučil nás, že ajurvéda v podstate vyjadruje rád, ktorý má človek v sebe a okolo seba, a preto mu môže porozumieť a využívať ho. Avšak nie vždy je nutné za týmito poznatkami, procedúrami či bylinami cestovať do vzdialených krajín, Indie, či na Srí Lanku… ale že poznatky tejto starobylej holistickej medicíny sú uplatniteľné i u nás, v našom prostredí, často za pomoci našich bylín a lokálnych potravín.

Môj ďalší učiteľ Prashanti de Jager raz povedal: „Múdrosť nepatrí Indii, avšak múdrosť je zaznamenaná v sanskrite.“ Áno, všetci akceptujeme tento nesporný fakt, že múdrosť pochádza z týchto krajín zemegule. Sama som mala možnosť stráviť v Indii, kolíske ajurvédy, vzácny čas, počas ktorého som nielen absolvovala lektorský kurz jogy, ale navštívila i rôzne ajurvédske kliniky, absolvovala kurz ajurvédskych terapií, zoznámila sa s princípmi reiki, či sledovala, ako indická terapeutka a masérka Aarti pripravuje lahodné ajurvédske pokrmy.

joanna

Moja cesta k ajurvéde

Po skončení vysokej školy v roku 2014 som nastúpila na Školu ájurvédské medicíny, ktorú viedol neďaleko Prahy známy a vyhľadávaný ájurvédsky terapeut Pavol Hlôška.
Toto trojročné štúdium som ukončila v roku 2017. Už počas tohto obdobia som v Prahe, kde som v tom čase žila, absolvovala ďalšie kurzy a semináre, ktoré sa zaoberali védskou náukou. Tiež som sa priučila špecializovanej Ajurvédskej a Indickej masáži.
Po návrate späť na Slovensko, som mala možnosť viesť rôzne semináre o ajurvéde v mestách – Poprad, Prešov, Nitra, Banská Bystrica, Zvolen, Praha.
Ako lektorka jogy sa denne stretávam s ľuďmi, ktorých zaujíma ajurvédsky pohľad na správnu životosprávu a preto som začala ponúkať svoje Ajurvédske masáže.
V roku 2020 som absolvovala certifikovaný kurz Výživového poradcu a dnes ponúkam ucelené výživové poradenstvo, kde zrozumiteľným spôsobom spájam moderný, západný pohľad na racionálne stravovanie s tým ajurvédskym, ktorý prihliada na individualitu a jedinečnosť každého človeka.

Seminář mi pomohl konečně poznat Ajurvédu od základu. Mnohokrát jsem slyšel různé poučky o tom, jak se Ajurvéda dívá na tu či onu potravinu, ale nevěděl jsem, z čeho její pohled vychází. Zde jsme si od základu vysvětlili systém, na kterém Ajurvéda stojí, a nyní už se v něm dokážu orientovat sám.

David Staščák

Praha, 2018

Na jógu k Joanne, ktorú cvičí v Mengusovciach, chodím pravidelne a veľmi sa teším na každú hodinu. Či už na hodinu idem unavená , alebo potrebujem vybiť prebytočnú energiu ,vždy sa po cvičení cítim super. Páči sa mi, ako Joanna prepája svoje poznatky z jógy , z ájurvédy a z aromaterapie. Vďaka jej prednáškam o ájurvéde sa mi podarilo lepšie pochopiť ,ako túto starú indickú vedu aplikovať do bežného života. Mala som možnosť vyskúšať aj Joanninu ájurvédsku olejovú masáž , pre mňa veľmi príjemnú, relaxačnú a zároveň povzbudzujúcu a už sa veľmi teším na daľšiu.

Aurika Kryčayová Basariková

Poprad, 2018

Absolvované kurzy a školenia

Samotné štúdium alternatívnej medicíny nie je na Slovensku akreditované. Aby som však klientom mohla ponúknuť profesionálne ajurvédske poradenstvo, absolvovala som Trojročné štúdium ajurvédy u Pavla Hlôšku v ČR a ďalšie kurzy v Prahe, na Slovensku a v Indii, kde som si svoje poznatky prehĺbila a naučila sa ich využiť v reálnej praxi.

Samozrejme, týmto to nekončí, stále na sebe pracujem a ďalej sa vzdelávam v oblasti ajurvédy a výživového poradenstva, aby som vám mohla ponúknuť profesionálne služby.